Den liberale alliansen av nasjonale krefter NFA sikra seg 39 plassar av dei 80 seta som var sette av til politiske parti i den nye nasjonalforsamlinga i landet. Fridoms- og utviklingspartiet, som spring ut av Det muslimske brorskap, tok berre 17 sete.
Men resultatet gjev ikkje dei liberale nokon siger med det første, for NFA har berre 20 prosent av dei til saman 200 plassane i nasjonalforsamlinga. Fleirtalet av seta, 120 plassar, er reservert uavhengige kandidatar, og det er eit ope spørsmål kva parti dei kjem til å alliera seg med.
Den liberale alliansen er leidd av Mahmoud Jibril, tidlegare rådgjevar for Muammar Gaddafi og sidan ein leiande figur i revolusjonen mot han. Koalisjonen er sett saman av rundt 60 ulike politiske parti, organisasjonar og uavhengige. Partiet Nasjonal Front kom på tredje plass med tre representantar i forsamlinga.
Minst 30 kvinner, ei av dei uavhengig, sikra seg sete i nasjonalforsamlinga takka vera eit system der partia hadde plikt til å setja kvinnelege kandidatar på listene.
Kvinnedelen enda dermed på 16,5 prosent.
Dei to partia som fekk flest stemmer, er no i gang med å søkja støtte frå uavhengige representantar og mindre parti i eit forsøk på å danna ei dominerande blokk i forsamlinga. Den ideologiske samansetjinga av dei 120 er framleis uklar.
- Det er for tidleg å snakka om eit fleirtal. Dei neste dagane blir det klart kven dei uavhengige vil alliera seg med, seier Gumaa al-Gamaty, grunnleggjar av partiet Taghyeer.
Forsamlinga kan like godt enda opp med å bli dominert av ei uføreseielege og splitta blanding av kandidatar som er valt inn på grunnlag av lokale kontaktar, rykte og sosial status heller enn politisk oppfatning, skriv Reuters.
Den libyske nasjonalkongressen skal fungera som lovgjevande makt i eitt år og peika ut nye regjering for landet. Større avgjerder og lovgiving krev eit to tredels fleirtal for å gå gjennom.
Dersom dei liberale lykkast i å få nok støtte blant dei uavhengige kandidatane i forsamlinga, vil dei gå mot ein trend der revolusjonar i arabiske land som Tunisia og Egypt har ført til islamistiske sigrar i val.
Koalisjonen NFA fører representantar frå ulike grupper og med ulik bakgrunn saman. Teknokratar som har levd i eksil under Gaddafi, dominerer med forsvaret sitt for eit meir moderat islam, økonomisk liberalisering og opning mot Vesten.
Trass i alliansen til Jibril blir omtalt som liberal og er på den progressive sida av det politiske spekteret i Libya, har den tidlegare rådgjevaren til Gaddafi teke til orde for at grunnlova til landet må byggja på islamsk sharialovgjeving.
Ifølgje valkommisjonen røysta 62 prosent av dei registrerte veljarane i valet 7. juli, som blei hylla internasjonalt, både av observatørar og politiske leiarar. (©NPK)
